פול יבש

תהליך הייבוש הארוך של גרגירי הפול גורם להתרבות גדולה של חרקי מחסן החודרים אל תוך הגרגירים. חרקים אלו פעמים רבות אינם מותירים שום סימן חיצוני על גבי הגרגירים ומשום כך זיהויים קשה ביותר.

בדיקת הפולים מתחלקת לשלושה סוגים: 

פול קטן (פול המצרי) - כדי לחשוף את הנגיעות הפנימית, בלא לחצות כל גרגיר לשנים, עלינו להפוך את קליפת הגרגיר לשקופה. לשם כך יש לבצע את הפעולות הבאות:

. להשרות את כל מה שמעוניינים להשתמש בו במים כ10-12 שעות, כך הקליפה הופכת לשקופה ומאפשרת לנו לראות את מה שתחתיה. במידה ורוצים לקצר את זמן ההשרייה - ניתן לשרותם במים עם סודה לשתייה, במים חמים, או לבשל את הגרגרים עד שהקליפה מתרככת ונעשית שקופה (סימן לכך - כאשר הקליפה מתנתקת מהגרגר בקלות בלחיצה). 

  1. מניחים 5-6 גרגרים על גבי כף היד, ומתבוננים שאין בהם חורים, כתמים וצבעם אינו שונה משאר הגרגרים.
  2. הופכים את הגרגרים באמצעות הנחת כף היד השניה עליהם והפיכת הידים, ומתבוננים על צידם השני. 
  3. מבצעים את פעולות מספר 2-3 בכל הגרגירים בהם מתכוונים להשתמש (כמות קטנה בכל פעם).

לאחר בדיקה זו:

בגרגירים שנמצאו נקיים - אפשר להשתמש.

גרגרים שנמצאו בהם כתמים או חורים - יש לבדוק בדיקה פנימית, על ידי הסרת הקליפה, וחציית הגרגרים באמצעם, כדי לוודא שאין בתוכם חרקים.

בפול שנמכר כשהוא כבר חצוי ומקולף, לא מצויים חרקים בבשר הפרי, יש לפזר את גרגירי הפול על גבי משטח ולבדוק שאין ביניהם חרקים. 

פול גדול - בפולים אלו גם לאחר השרייה במים לא ניתן לזהות את הנגיעות באופן חיצוני, משום כך חובה לקלף ולחצות כל גרגיר בנפרד. כאשר הפול נמכר כשהוא חצוי יש להתבונן על צידו הפנימי ולוודא שאין בו תולעים.

פול באריזות ואקום- קטניות הנמכרות כשהן בדוקות בוואקום, בכשרות מהימנה, אינן צריכות בדיקה נוספת כל עוד האריזה שלימה ולא נכנס לתוכה אויר.

© כל הזכויות שמורות לכושרות