במה לכשרות » מוצרי חו"ל

מוצרי חו"ל

הרב משה כ"ץ


בימות המשיח, כותב הרמב"ם, יהיו "כל המעדנים מצויים כעפר". אי אפשר לפקפק שאנו עומדים כבר בעיצומם של ימות המשיח! שפע עצום של חומרי גלם המציף אותנו מכל קצוות העולם, ובל נשכח כי לפני כמה שנים המציאות הייתה שונה לגמרי. עדות לכך היא העובדה הפשוטה והמוסכמת על הכל, כי אורכו של מקררי מוצרי החלב בסופרמרקטים הולך וגדל מיום ליום, ועוד ועוד מצורים חדשים – תוצרת ישראל ובמיוחד תוצרת חו"ל - מתווספים חדשים לבקרים.

כמובן שעל כל מוצר מופיעה רמת הכשרות שלו: רמת מהדרין, כשרות רגילה או כשרות מחו"ל (שיש להודות, שברוב המקרים כלל איננו מכירים אותה).

במוצרי החלב אנו נתקלים בבעיה מיוחדת. כמעט כל גופי הכשרות בחו"ל הנותנים אישורי כשרות עבור מוצרים שונים ומגוונים, סומכים על דעות הלכתיות מקלות (לעיתים, גם על דעות הנחשבות למקלות ביותר). מציאות כזו אינה קיימת כלל בכשרויות השונות הפרוסות ברחבי הארץ. גם הרבנות הראשית שאינה מאשרת ייבוא מוצרים שיש בהם חלב גוי ניגר - כפי שמתירים כמעט כל גופי הכשרות בחו"ל - בכל זאת מאשרת הרבנות הראשית תוצרת גויים של אבקת חלב, חלבוני חלב, מרכיבי חלב, מי גבינה, חמאה ועוד חומרי גלם חלביים רבים המיוצרים מחלב של גוים.  

אכן, חלק מהפוסקים בארץ הקלו בכך, ומתירים מוצרים אלו ויש הסומכים על כך ואוכלים מהם. לעומת זאת, בכל גופי הכשרות המהודרים, כמו גם כל הצורכים אוכל ברמת כשרות גבוהה, אין שימוש במוצרי חלב העשויים על בסיס חלב גוי.

לאור דברים אלו, חשוב לקרוא היטב את האותיות הקטנות המופיעות על המוצר, ולראות מי נותן את ההכשר ואיזה רכיבים יש בתוך המוצר. בסופו של דבר, יש לזכור, שלא הכל מתאים לכולם...

© כל הזכויות שמורות לכושרות