מידע והלכה » חגי ישראל » פסח » זיופים בכשרות מסעדות בפסח

זיופים בכשרות מסעדות בפסח

"מפקחי היחידה הארצית של מחלקת אכיפת חוק ההונאה יצאו למספר מקומות בארץ, לצורך ביקורות. מקרה חמור שהם ניתקלו בו, היה בסניף קניון 'לב המפרץ' בחיפה של רשת 'ארומה' שאינו כשר במהלך כל השנה והציג עצמו ככשר לפסח" (כפי שניתן לראות בתמונות). המסך עליו ישנה דוגמת חותמת "כשר לפסח", נמצא בסניפים נוספים של הרשת ביניהם סניף 'נביעות' באילת וסניף ים המלח. 

הרב יוחאי ציין כי בהתאם לחוק גם אם יש מוצר אחד כשר זה לא מתיר להציג את הסניף ככשר. עוד הוא סיפר כי הסניף של ארומה וכן חברות נוספות קיבלו קנסות על הצגתן ככשרות.

"מצאנו חנויות של פיצות, קרפ, וופל בלגי, שבכל השנה אינן כשרות, שציינו כי המוצרים כשרים לפסח. גם להם ניתנו קנסות", אמר הרב יוחאי. 

הממונה על אכיפת חוק ההונאה בכשרות הדגיש כי חלק מהמקומות שאינם כשרים, השתמשו בקמח מצה, אך השתמשו בכלים ואפו בתנורים שבכל השנה אינם כשרים וודאי אופים בהם חמץ גמור. הוא ציין כי "בסניף ארומה בנמל התעופה בן גוריון נמנעה תקלה, בזכות תושיה של המשגיח שזיהה חטיף גרנולה שכמעט ונמכר לציבור".

בנוגע למכירת חמץ, ציין הרב יוחאי, כי ההוראה של הרבנות, היא שלא להעניק אישורי מכירת חמץ למקומות שאינם כשרים במהלך השנה, "אישור המכירה אינו תחליף לתעודת ההכשר ובימים אלו מונפקות תעודות הכשר חדשות בתוקף לאחר שהתעודות הקודמות - פג תוקפם בערב פסח".

נקודה נוספת אותה העלה הממונה על אכיפת חוק ההונאה בכשרות, היא בנוגע למכולות השכונתיות, "בימים אלו שאחר הפסח, עדיף לרכוש דווקא ברשתות ובחנויות המושגחות כי גם אותו בעל מכולת שמכר חמצו לנכרי - מי ערב שהוא לא קנה את מוצרי החמץ מ'ספק משנה' שלא מכר את החמץ? יש לפתח את נושא נתינת הכשרות למכולות, כי היום לא מוכרים רק חלב אלא קיים מבחר גדול מאוד של מוצרים שחלקם מיובאים ואף שאינם כשרים".

לסיום, הוא סיפר על מודעה שהתפרסמה בסמוך לחג, בה הוזמן הציבור לערוך את ליל הסדר יחד עם חברי "הקהילה המשיחית" - קהילת נוצרים, "הסעודה הוצגה ככשרה והציבור הוזמן לקרוא בברית החדשה יחד עם אכילת האפיקומן. ודאי שהרבנות תל אביב לא מעניקה הכשר למקום", הדגיש והוסיף, "זה בנוסף לתכנים האנטי יהודיים המונחלים במקום".

 
מרשת ארומה נמסר בתגובה, "רשת ארומה מונה כיום כ-110 סניפים בכל רחבי הארץ מתוכם קיימים כ-66 סניפים כשרים המפוזרים בכל אזור בארץ , הסניפים הכשרים הינם בהשגחת הרבנות של כל עיר ועיר".

"רשת ארומה מנהלת קשר הדוק עם הרבנות הראשית לישראל ופועלת בהתאם להנחיות הכי מחמירות של הרבנות הראשית. שת"פ זה מתנהל מול כל אגפי הכשרות ברבנות הראשית בניהם גם מול מר רפי יוחאי ממחלקת הכשרות של הרבנות הראשית לישראל".

עוד צצינה הרשת כי "ארומה הכשירה לפסח את כל סניפיה הכשרים כדת וכדין לפי הנחיות הרבנות הראשית, ולא רק זאת, גם הסניפים הלא כשרים ארומה החליטה משנה שעברה שלא ימצא בהם שום זכר לחמץ וזו החלטה אסטרטגית של הרשת מפאת חשיבות לקוחותיה הדתיים".

"יצויין שבמשך כל השנה ולא רק בפסח כל המזון המוכן מגיע לכל הסניפים (בין הכשרים והלא כשרים) ממרכז הלוגיסטי מבית שמש שהינו תחת השגחת רבנות בית שמש".

"רשת ארומה לא התכוונה אי פעם להטעות את הציבור ולא ציינה בשום סניף לא כשר שהוא כשר לפסח. התוכן במסכים הנמצאים בכל רשת ארומה הינם מבצעים המתבצעים בכל סניפי הרשת ולכן נחשף מוצר כשר לפסח פרסומית באופן אחיד בכל הרשת. חשיפה זו איננה הצהרה באופן כלשהו שהסניפים האלו כשרים לפסח"© כל הזכויות שמורות לכושרות