מדיניות המלצות על פיצה עם רסק עגבניות

מדיניות המלצות על פיצה עם רסק עגבניות

בבדיקות שנערכו במעבדת כושרות נמצאו חרקים ברסק עגבניות. לצפיה בתוצאות לחצו כאן.

למרות שרסק העגבניות מהווה את אחד המרכיבים המשמעותיים בפיצה, לאחר חשיבה מעמיקה, ובהוראת מו"ר הרב אליקים לבנון שליט"א, החלטנו שלא להסיר מהמומלצים את הפיצריות, מן הסיבות הבאות:

  1. החלפת רסק העגבניות בפיצריות כרוכה בעלויות רבות ומוגדרת כהפסד מרובה, שיש צד הלכתי להקל בו במקרה הנוכחי, כמפורט במאמר זה.
  2. על כל מגש פיצה יש כ-150 גרם רסק עגבניות, כך שבכל משולש יש כמות מועטה של כ-18 גרם בלבד, בכמות כה זעירה הסיכוי שיימצא חרק איננו גבוה. (בממוצע נמצאו כ-3 חרקים ב580 גרם, כך שבכך 10 משולשים יימצא רק חרק אחד בממוצע).
  3. חלק מרסק העגבניות איננו מכוסה בגבינה צהובה והוא חשוף לאש, במקרה זה יש לצרף את דעת החכמת אדם שסובר שהחרקים מתייבשים באש וכבר אינם אסורים לאחר האפיה[1].
  4. בפיצריות עושים שימוש ברוטב ייעודי לפיצה שנמכר באופן סיטונאי, הבדיקות שנערכו עד כה על רטבים מסוג זה לא הניבו תוצאה חד משמעית בדבר נקיונם, ועל כן אין כעת ראיה לאסור את הפיצה.

בנוסף לכל הנ"ל לקחנו בחשבון שהסרת כל הפיצריות ממומלצי כושרות, תוביל רבים לרכוש בפיצריות אחרות שבנוסף לרסק העגבניות יש בהן חששות נוספים.

אנו חושפים בפני הציבור את רשימת השיקולים שהובילו אותנו להכרעה זו, וכל אחד יבדוק האם הדבר מתאים לו, או יתייעץ בדבר עם רבותיו.

 

[1] בינת אדם, שער איסור והיתר לו, נב. וכן כתבו: לחם הפנים, ס"ק כד; שו"ת שואל ומשיב, מהדו"ק ח"ב מו; ובט"ז יו"ד פד, יז, החשיב זאת כספק, וכן ערוה"ש, שם, סג.

ויש שחלקו על כך: פרי חדש, יו"ד פד, לג; מהרש"ק בטוב טעם ודעת, מהדו"ק קכב; שו"ת מנחת יצחק, ח"ג, צו; ובספר בדיקת המזון כהלכה, ח"א פרק ט, הערה 14, העיד שערכו ניסיון בתנור ונמצא שנותרו החרקים בשלמותם.

© כל הזכויות שמורות לכושרות