מידע והלכה » מערך הכשרות » רפורמת הכשרות נכשלה

רפורמת הכשרות נכשלה

בארגון כושרות יוצאים בימים אלה למהלך רחב ובו יחשפו את הכישלון של רפורמת הכשרות שהבטיחה לדבריהם "הבטחות נוצצות, אך בפועל הן מתחילות להתפורר, ומעולם לא באמת היו יכולות להתקיים". התזמון של המהלך, כשלושה חודשים לפני כניסת השלב השני של הרפורמה לתוקף, מתוך כוונה שהממשלה הבאה תבטל את הרפורמה, ובמקומה תיבנה אלטרנטיבה נכונה יותר בכשרות הממלכתית בישראל.

בסרטון שהם מפרסמים היום (שני), מציגים בכושרות כיצד הבטיח השר לשעבר מתן כהנא, תחתיו נבנתה וקודמה הרפורמה, הבטחות רבות על גבי הרפורמה לפיהן היא תסייע להוריד את יוקר המחיה, תייעל את הכשרות ותחזק את הרבנות ועוד שלל הבטחות.

בכושרות מזכירים כי גורמים במשרד אוצר אמרו במהלך דיוני הועדה לשירותי דת יהודיים שעסקה ברפורמה כי "צפויה עלייה של 20% בעלויות הכשרות עבור עסקים שעד היום פעלו עם כשרות רבנות בלבד". טענה זו נאמרה עוד לפני תחילת הדיונים על הרפורמה על ידי ארגון כושרות, למרות שבתחילה השר לשעבר כהנא טען כי המחירים ירדו, אך גורמי המקצוע באוצר איששו את הטענה של "כושרות".
ואכן, מדגישים בכושרות, מאז אי אפשר היה לשמוע שוב את הטיעון הזה על ידי השר כהנא שהבין שטעה בהערכותיו.

בנוסף, מזכירים בכושרות, כי הם התריעו בפני חברי הועדה כי לחוק הכשרות החדש חסרות שיניים רגולטריות שימנעו מהונאות כשרות להתקיים באופן נרחב, אך מאחר ודיוני הועדה נמשכו זמן רב, והיה צריך להגיש את החוק באמצעות "חוק ההסדרים", היועץ המשפטי לועדה לא איפשר להכניס את הפרק של הסנקציות בתוך החוק המקורי. השר כהנא הבטיח כי מיד אחרי העברת החוק בכנסת, הוא יקדם תיקון לחוק שיכלול את פרק הסנקציות והשיניים הרגולטריות, דבר שעד היום לא קרה.

הרפורמה היתה אמורה לגייס כ- 100 מפקחים חדשים שיסייעו למנוע הונאות וזיופים בכשרות, דבר שעד עתה לא התבצע. פרסומים נוספים מעידים כי השר כהנא גם החליט לבטל תחת הרפורמה החדשה את יחידת ההונאה בכשרות, וטען כי "סמכויות אכיפה דווקא יועצמו בגוף החדש", דבר שלא קיים מאחר ואין סמכויות לגוף החדש עד עתה, בהיעדר התיקון לחוק שמאפשר סנקציות.

בנוסף, השר לשעבר כהנא טען בשיחה שנערכה איתו בנובמבר האחרון בנושא רפורמת הכשרות כי יש לו "גב רבני שאני מרגיש מאד נוח ללכת איתו". אך דוקא אחד הרבנים המרכזיים, הרב דוד סתיו, שמכהן כיו"ר ארגון צהר, שתחתיו פועלת "כשרות צהר", ורבני הארגון תמכו רשמית ברפורמה שהוביל כהנא, התבטא בינואר האחרון בנוגע לפתיחת אזורי פיקוח הכשרות לכל הארץ ואמר כי הוא "אינו מאושר מהשלב הזה ברפורמה שבו רבנות עיר אחת נותנת (כשרות) לרבנות עיר רחוקה, זו לא תפיסת העולם שלי".

תומר בן צבי, מנכ"ל ארגון כושרות: "שלושה חודשים לפני כניסת השלב השני של רפורמת הכשרות לתוקף, וכעת זה סופי - הרפורמה הזו היא כישלון מהדהד. ישנם כשלים משמעותיים בשלב א של הרפורמה שלא מטופלים, היא מנותקת מהצרכים בשטח ומלאה בחורים ואפשרויות לעקוף את נהלי הכשרות של הרבנות הראשית, כשלים משמעותיים שעד לרגע זה לא תוקנו. במשך שנים ביקרנו את עבודת הרבנות הראשית בתחום הכשרות, ואין לחשוד בנו שאנחנו בעד שימור המצב הקודם. להפך, פעלנו רבות על מנת לשפר ולחשוף שחיתויות. אבל את הרפורמה הזו הממשלה הבאה צריכה לעצור, ואנחנו נהיה שם כדי לעזור לבנות את האלטרנטיבה הנכונה ביותר לעולם הכשרות בישראל".

© כל הזכויות שמורות לכושרות