מידע והלכה » מערך הכשרות » "ממשלת ישראל מפקירה את הכשרות"

"ממשלת ישראל מפקירה את הכשרות"

רבני כושרות


ארגון כושרות יצא בקמפיין מודעות תחת הכותרת ממשלת ישראל מפקירה את הכשרות, זאת על רקע אישור רפורמת הכשרות החדשה שיזם השר מתן כהנא.

המטרה - הנגשת כשלי רפורמת הכשרות והשפעתם הישירה על רמת הכשרות של הציבור הישראלי לציבור הרחב.

 

תומר בן צבי מנהל מחקר בכושרות: "בחרנו לתווך לציבור את ההשלכות של רפורמת הכשרות על כולנו ומה שהיא דורשת מאיתנו. בדיוני הועדה בהם לקחתי חלק והשקענו עשרות של שעות, לא היתה התייחסות אמיתית לשאלות יסוד ענייניות. הכל נסגר במחשכים בחדרים האחוריים. ישבנו שעות כדי להשקיע ולנסות להציל מה שאפשר, להעיר על כשלים בחוק ולתקן אותו, אך למעשה מלבד תיקונים בודדים כל ההשגות לחוק שהגשנו באמצעות חברי הכנסת נדחו בלא שדנו בהן כלל, פשוט דחו את כל ההשגות בהצבעה אחת בלי לקרוא אותן אפילו".

"תוך כדי הוועדות התגלו קשיים רבים שלא נתנו עליהם את הדעת קודם לכן כלל", מספר בן צבי, "למשל העובדה שהחוק אינו מתייחס לקהל שבוי במוסדות חינוך ובתי חולים שנותנים שירות לקהל שאינו יכול לבחור מה הוא אוכל. חלק מההערות שהערנו תוקנו תוך כדי תנועה, כשבמהלך הדיונים הוגש נוסח חוק חדש חמש פעמים, אך שום דבר לא הפריע בריצת האמוק לאישורו המהיר של החוק".

 

הרב יצחק דביר, מרבני כושרות: "החוק פותח את השער לכשרויות רבות שאינן אמינות. מספיק היה לראות כמה מן הכשרויות הללו מברכות בחום על הרפורמה כדי להבין את כוונותיהם לעתיד. כשהשר מתן כהנא נשאל על האפשרות שבו יהיו כשרויות שאינן אמינות בשוק, הוא הודה שאפשרות כזו נלקחה בחשבון אך כמעט נעלב בשביל הציבור בטענה שהציבור חכם וידע לבחור בין הכשרויות הטובות לאלו שאינן אמינות"

"אנחנו חושבים שהפתרון הנכון הוא דווקא הפוך - המדינה צריכה לקחת אחריות על הכשרות ולא להפך, אך אם לצערנו המדינה בחרה להטיל את האחריות על הציבור. רפורמת הכשרות בנויה על כך שהצרכנים ידעו להבדיל בין כשרויות טובות לפייק כשרות, כדי לגרום לכשרויות שאינן אמינות להיפלט מהשוק באופן טבעי. מהיום, על כל אחד מאיתנו מוטלת האחריות לבדוק ולברר לפני שאוכלים מה טיב הכשרות, ולא להסתפק בכל חותמת או תעודה".

 

הרב משה כץ, ראש ארגון כושרות: "אנחנו מקווים שהרפורמה של מתן כהנא תנער את המערכת, ותוביל את כולם לתובנה שצריך לתקן את מערכת הכשרות מהשורש. הרפורמה הזו היא לא הפיתרון למצב הקיים. כדי שנוכל לחיות כאן כעם אחד וכחברה אחת, המדינה חייבת להקים כאן מערכת כשרות ממלכתית, שיינתנו לה כל האמצעים להיות טובה ומקצועית, כך שתוכל לספק השגחת כשרות שיוכלו לסמוך עליה מכל גווני הקשת. כבר היום ישנן רבנויות טובות שגם הציבור החרדי סומך על כשרותן, עם עוד עבודה יסודית ומאומצת נוכל להרחיב זאת גם לכשרות הארצית".

© כל הזכויות שמורות לכושרות