במה לכשרות » מומלצים בפסח

מומלצים בפסח

(רבני כושרות)

יש להיות מודעים לכך שבפסח המציאות בעולם הכשרות משתנה. הדברים הבאים רלוונטיים לפסח תשע"ו ולא יהיו נכונים בהכרח בשנים הבאות.

להלן כמה כללים שגובשו בעיקבות ביקורים שלנו במפעלים השונים. יש לציין שלא לכל מקום הצלחנו להיכנס ולהבין את צורת ההיערכות של המערכת לפסח, ולכן נציג את הכשרויות המומלצות העומדות ברמת מהדרין ודגשים חשובים נוספים:

 

1. כשרויות ברמת מהדרין:

בד"ץ העדה החרדית, בד"ץ הרב לנדא, בד"ץ "מהדרין" של הרב רובין. יש להם מוצרים רבים לפסח העומדים ברמת כשרות גבוהה, ובדרך כלל ניתן למצוא אותם ברשתות החרדיות.

בד"ץ "יורה דעה" של הרב מחפוד:  בדרך כלל עם מוצרים לאוכלי קטניות בלבד. אם מצויין שהמוצר "ללא חשש קטניות" - אין בו בעיה גם לאשכנזים.

 

2. מפעלי מזון ברמת כשרות מהדרין:

1.  מיה: כל מוצרי המפעל הנושאים חותמת של בד"ץ חוג חתם סופר בני ברק הינם כשרים למהדרין.

 

2.  עלית: כל המוצרים המיוצרים במפעל שבנצרת עילית ויש עליהם הכשר של הרבנות נצרת עילית מכילים אבקת חלב ורכיבי חלב מחלב ישראל בלבד וגם הכשרת כלל הכלים והמפעל נעשית ברמת מהדרין.

אולם, גם מוצרים אלו מתחלקים לשלוש רמות:

א.  "ללא חשש קטניות" - רמת מהדרין לכל הדעות.

ב.  "לאוכלי לפתית" - מוצרים שכל חומרי הגלם שבהם ברמת מהדרין, אולם, הם מכילים ליפתית (=סוג שומן העשוי מהקנולה) לספרדים: המוצרים הללו ברמת מהדרין. לאשכנזים: יש המתירים את השימוש בקנולה ובתוצריו, מאחר ולדעתם הוא אינו סוג של קטנית או מאחר שהמנהג לא חל על שמן קטניות. ולכן אשכנזים הנוהגים היתר בליפתית המוצרים הללו ברמת  מהדרין.

ג. "לאוכלי קטניות"- המוצרים ברמת כשרות מהדרין לספרדים הנוהגים לאכול קטניות. בחלק מהמוצרים יש הכשר של בד"ץ "בית יוסף", אבל גם מוצרים שיש עליהם רק הכשר של הרבנות נצרת עילית, עומדים ברמת כשרות מהדרין.

ה.  מצה עשירה: ביסקוויט מצופה מסדרת "עד חצות פלוס" מוגדר כמצה עשירה ועל מוצרי הפסח מופיע "לאוכלי מצה עשירה" ו"לאוכלי קטניות". האשכנזים לא אוכלים מצה עשירה או קטניות, אבל גם בין הפוסקים הספרדים יש מחלוקת, האם ניתן לייצר מצה עשירה בצורה תעשייתית. הרה"ג הרב עובדיה יוסף זצ"ל התיר ואילו הרה"ג הרב מרדכי אליהו זצ"ל אסר מוצרים שכאלו. אך עדיין, גם לשיטת המתירים אי אפשר להחשיב מוצר זה לרמת מהדרין, מאחר שהקמח שממנו הוא עשוי נשמר רק משעת הטחינה ולא משעת הקצירה.

 

3.  גלידות שטראוס:

כל המוצרים המיוצרים במפעל בעכו ויש עליהם הכשר לפסח של הרבנות עכו - מכילים אבקת חלב ורכיבי חלב מחלב ישראל בלבד.

עם זאת, המוצרים מתחלקים לשלוש רמות, בהתאם למנהגי העדות השונים,  גם מוצרים אלו מתחלקים לשלוש רמות:

א.  "ללא חשש קטניות" - רמת מהדרין לכל הדעות.

ב.  "לאוכלי לפתית" - מוצרים שכל חומרי הגלם שבהם ברמת מהדרין, אולם, הם מכילים ליפתית (=סוג שומן העשוי מהקנולה) לספרדים: המוצרים הללו ברמת מהדרין. לאשכנזים: יש המתירים את השימוש בקנולה ובתוצריו, מאחר ולדעתם הוא אינו סוג של קטנית או מאחר שהמנהג לא חל על שמן קטניות. ולכן אשכנזים הנוהגים היתר בליפתית המוצרים הללו ברמת  מהדרין.

ג. "לאוכלי קטניות"- המוצרים ברמת כשרות מהדרין לספרדים הנוהגים לאכול קטניות.

 

4. שמן קנולה - לנוהגים היתר בשמן קנולה מומלץ לרכוש בהכשר בד"ץ יורה דעה - הרב מחפוד.

 

5. חמוצים - מומלץ לרכוש מחברות:1. בני דרום 2. קבוצת יבנה 3.מוטולה 4. בית השיטה

ללא חשש קטניות ונחשב למהדרין.  

 

6. קצפת צמחית - הרב ויטמן מהדרין

 

7. סוכר ומלח - ממפעל סוגת - בכל סוגי הכשרויות המשווקות.

8. סירופ ויטמניצ'יק - הרבנות עפולה - בטעם ענבים - כשרות רגילה , בטעם פטל - לאוכלי קטניות ברמת מהדרין, שאר הטעמים ברמת מהדרין ללא חשש קטניות.

9. סילאן וממרח תמרים - הרבנות קרית שמונה מהדרין - נחשב לרמת מהדרין לפסח ללא חשש קטניות.

 

יש חברות שבמוצרים רבים שלהם משתנה רמת הכשרות מכשרות ברמה גבוהה הקיימת בכל השנה, לכשרות ברמה נמוכה יותר. לעיתים, יש כאן בעיה אמיתית, אך לצערנו, חברות רבות לא שתפו פעולה וסרבו למסור מידע בנושאים אלו.

כדאי לשים לב בזמן הקניות שיש להסתכל על כשרות של כל מוצר ומוצר, ולא להסתכל רק על המוצר הראשון במדף, שכן לעיתים נוצר ערבוב וחוסר תשומת לב יכול לגרום  למוצר שאינו כשר לפסח להכנס כמוצר כשר לפסח.


יהי רצון ששמירת הכשרות בפסח תאיר לנו על שמירת הכשרות בכל השנה כולה.

© כל הזכויות שמורות לכושרות